انواع تیرآهن

تیرآهن

مهمترین و به نوعی پرکاربردترین پروفیل ساختمانی تولید شده از آهن را می‎توان تیرآهن دانست که سطح مقطعی به شکل حروف انگلیسی I و H دارد. اصلی ترین جزء ساخت ساختمان‎های اسکلت فلزی، تیرآهن می‎باشد و به طور کلی می‌توان ساختمان‎سازی اسکلت فلزی را بدون وجود تیرآهن غیرممکن دانست. وظیفه‌ای که برای تیرآهن‎ها در ساختمان‎سازی به عنوان یک جزء سازه‎ای تعریف شده است، تحمل و انتقال بارهایی است که بر ساختمان وارد می شود.
تیرآهن‎ها در انواع مختلفی ساخته شده و دارای تنوع نسبتاً زیادی هستند. اغلب تنوع آنها در زمینه شکل ظاهری و همچنین خواص مکانیکی آنها می‎‌باشد و هر نوع مناسب به کار رفتن در صنعتی خاص هستند.
1- تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)
2- تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه)
3-تیرآهن IPB (بال پهن یا هاش H)
4- تیرآهن لانه زنبوری
کاربرد تیرآهن IPE یا تیرآهن معمولی از همه بیشتر است. چرا که اکثر محصول تولید کنندگان داخل از این نوع استاندارد تبعیت می‌کند. تیرآهن IPB یا هاش مقطع سنگینی است که تنها چند تولید کننده محدود به تولید آن مشغول هستند. مابقی هاش موجود در بازار  کاملا وارداتی است. کاربرد تیرآهن INP از همه کمتر می‌باشد. چرا که این محصول اصلا در ایران تولید نمی‌گردد. مقادیر کمی از این نوع استاندارد از طریق واردات در بازار آهن آلات به فروش می‌رسد

تیرآهن IPE

به پروفیل های IPE که از نظر شکل ظاهری شبیه حرفI انگلیسی هستند تیرآهن معمولی نیز گفته می‎شود. تولید تیرآهن IPE بر اساس استانداردهای اروپایی صورت می‎گیرد و بال آنها ضخامت ثابتی دارد. اکثر سازه‎هایی که به طور مرسوم در ایران طراحی و ساخته می‎شوند، بر اساس همین استانداردها و با بال‎های ابتدایی و انتهایی یکسان طراحی می‎‌شوند

تیرآهن INP

این نوع پروفیل I شکل است و براساس استانداردهای روسیه و چین در کارخانه‎های ذوب آهن و ساخت فولاد تولید می‎شود تفاوتی که میان این پروفیل با IPE وجود دارد ضخامت بال است که در در این نوع از پروفیل‎ها ضخامت بال هرچه از جان فاصله بگیریم دچار کاهش می‎شود.

تیرآهن IPB یا هاش

اگر بال تیر آهن با جان آن برابر باشد، تیرآهن بال پهن یا هاش نامیده می‎شود و آن را IPB نیز می‎نامند. منظور از جان تیرآهن در اینجا ارتفاع پشت تا پشت تیرآهن است. این نوع تیرآهن‎ها در سه دسته اصلی طبقه بندی می‎شوند، که عبارتند از: تیرآهن بال پهن سنگین HEB، تیرآهن بال پهن سبک HEA و تیرآهن سنگین TPB
به طور معمول تیرآهن های بال پهن سنگین ضخامت بیشتری نسبت به تیرآهن‎های بال پهن سبک دارند. این تیرآهن ها در سایزهای مختلف از ۱۰ تا ۱۰۰۰ تولید شده و به بازار ارائه می شود.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان تقریبا بالاتر از همه کارخانه‎ها قرار می‎گیرد و بعد از آن قیمت تیرآهن یزد و تیراهن آریان فولاد و سایر تولید کننده‎ها از جمله تیرآهن اشتهارد، تیرآهن فایکو، تیرآهن ناب تبریز و همچنین تیرآهن‎های ترک که به صورت سبک و سنگین در بازار ایران موجود می‎باشند. قیمت تیرآهن‎ها در بازار به صورت شاخه ای اعلام می‎شود و قیمت هاش ( تیراهن بال پهن) به صورت کیلویی. تیرآهن هاش‎های موجود در بازار ایران بیشتر ترک هستند.

آهن آریا

کارخانه نورد آریا تابان ایرانیان در زمینه تولید نبشی و ناودانی در سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد. این مجموعه همواره در طول سال‎های فعالیت خود توسعه مستمر، کارآفرینی و رضایت مشتریان را از اهداف اصلی خود قرار داده است. از دیگر اهداف این مجموعه تامین انوع آهن آلات ساختمانی و ارائه مشاوره در هنگام خرید است تا بدین وسیله تجربه یک خرید متفاوت، مطمئن و آسوده را برای مشتریان فراهم آورد.

اطلاعات تماس

قم، شهرک شکوهیه، فاز دو، خیابان بروجردی، خیابان کلاهدوز، خیابان کلاهدوز 12

021-۴۴۳۷۵۶۹۲

۰۹۰۳۳۰۳۰۷۱۵-16

 

تمامی حقوق این وبسایت برای آهن آریا محفوظ می باشد .

2021 ©

طراحی و توسعه توسط : کادوس