انواع ورق

ورق سیاه

دلیل نام گذاری ورق سیاه به این خاطر است که عناصر و اجزای تشکیل دهنده ورق سیاه تحت نورد گرم ذوب می‎شود و به خاطر این دمای بالا رنگ محصول کدر و مات می‎گردد. ورق سیاه را از نظر کاربرد می‎توان به دو دسته ورق صنعتی و معمولی تقسیم‎بندی کرد. از ورق‎های سیاه صنعتی در صنایعی مانند پتروشیمی، تانکرسازی، خودروسازی، صنایع سنگین و سدسازی استفاده می‎شود و از ورق‎های معمولی بیشتر برای ساختمان‎سازی و سوله استفاده می‎شود.

از تولید کنندگان معروف ورق سیاه آهن در داخل کشور می‎توان به کارخانه‎های فولاد مبارکه اصفهان، اکسین خوزستان، فولاد کاویان، فولاد گیلان، فولاد اکسین اهواز ، فولاد صبا، فولاد غرب اشاره کرد.

ورق رنگی

ورق رنگی از جنس گالوانیزه می‎باشد، که با لایه‎ای از رنگ مخصوص گالوانیزه، روی سطح ورق پوشانده شده است. ورق گالوانیزه رنگی در صنایعی نظیر تولید لوازم خانگی، صنعت حمل و نقل و ساختمان‎سازی کاربرد فراوان دارد. اما یکی از بیشترین مصارف استفاده از ورق رنگی، ساخت و نصب شیروانی ساختمان در نواحی جغرافیایی با میزان بارندگی و رطوبت بالا می باشد. علاوه بر زیبایی ظاهری این ورق ها، مقاومت در برابر زنگ‎زدگی و خوردگی نیز عامل مهمی در انتخاب این ورق‎ها به عنوان شیروانی ساختمان می‎باشد.

ورق گالوانیزه

پوشش گالوانیزه یکی از روش‎ها برای جلوگیری از خوردگی می‎باشد. می‎توان گفت که این روش، بهترین روش برای محافظت از سازه‎های فولادی می‎باشد. در صورتی که ورق فولادی را با فلز روی پوشش دهند، ورق گالوانیزه به وجود می‎آید. اگر پوشش روی از بین رود و یا دچار آسیب دیدگی شود، به هیچ وجه این ورق زنگ نخواهد زد. مصارف ورق گالوانیزه بیشتر در مواردی است که ورق در معرض رطوبت قرار داشته و امکان خوردگی و زنگ زدن ورق وجود دارد. مثلا در پوشش سقف های شیروانی، گلخانه‎ها و پوشش‎های بیرونی ساختمان‎ها بیشتر از این ورق‎ها استفاده می‎شود. ورق گالوانیزه از ضخامت ۰/۱۸ میل تا ۶ میل در بازار موجود می‎باشد.

کارخانه‎های متعددی در زمینه تولید میلگرد فعالیت دارند. ورق گالوانیزه فولاد مبارکه،

ورق گالوانیزه کاشان، ورق گالوانیزه هفت الماس، ورق گالوانیزه سمنان از جمله آن‎هاست.

ورق روغنی

ورق ­آهن به دو دسته کلی ورق نورد سرد و ورق نورد گرم تقسیم می­شود. ورق‎های روغنی از عملیات نورد سرد ورق های فولادی که قبلاً تحت عملیات نورد گرم قرار گرفته و پوسته زدایی شده‎اند به دست می‎آیند و در بازار به ورق فولادی سرد نیز معروف هستند. نام‎گذاری ورق روغنی برگرفته از شکل ظاهری آن است زیرا به منظور جلوگیری از زنگ‎زدگی این ورق‎ها معمولاً سطح آن‎ها را روغن اندود می‎کنند (این روغن به راحتی با شوینده های قلیایی پاک می‎شود) و از آنجایی که ظاهر این ورق‎ها بسیار عالی است ، معمولا در قسمت‎های ظاهری وسایل و در تولید بسیاری از محصولات صنعتی نظیر لوازم خانگی، خودرو، تجهیزات اداری و غیره استفاده می­شوند.

به طور کلی، ورق‎های روغنی به سه دسته تقسیم می‎شوند که هرکدام با توجه به عناصر تشکیل دهنده آنها، کاربرد متفاوتی دارند. این سه گروه عبارتند از:

ورق روغنی st12

ورق روغنی st13

ورق روغنی st14

شرکت‌ های فولاد مبارکه اصفهان، شرکت هفت الماس، فولاد درخشان و ورق روغنی فولاد غرب از تولید کنندگان مهم ورق‎های روغنی در داخل کشور هستند.

ورق ST52

ورق ST52  نوعی ورق سیاه آلیاژی بوده که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. این ورق یک فولاد ساختاری با مقاومت بالا است که می‎تواند به راحتی به سایر فولادهای قابل جوشکاری، جوش داده شود. این ورق از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش ، خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بیشتری برخوردار است.

این ورق سیاه در کارخانه‎های ایرانی مانند فولاد فولاد مبارکه اصفهان و اکسین اهواز تولید و عرضه می‎گردد.

تسمه آهن

تسمه آهنی اغلب به دلیل کم کربن بودن، قابلیت انعطاف‌پذیری و جوشکاری مطلوبی دارد. البته دقت کنید که انواع تسمه آهنی آلیاژ ثابت و همگنی ندارند. تسمه آهن مقطع آهنی که عرض‌شان بیشتر از ضخامت آن‌ها می‌باشد، تسمه آهن نامیده می‌شوند. از تسمه‌ها برای تولید و ساخت وسایل و ابزارهای گوناگونی از جمله ادوات و وسایل کشاورزی، درب‌های آکاردئونی، نرده، پنجره، کلاف، درب‌های آهنی، انواع کمربندهای فلزی که برای نگهداری کپسول و لوله‌ها کاربرد دارند و… استفاده می‌شود. تسمه آهن معمولا به روش نوردی و ماشین کاری تولید می شود و از میان این دو روش، تسمه های ماشین کاری شده دارای ظاهری بهتر نسبت به تسمه های نوردی هستند؛ به همین دلیل در مقام بالاتری نسبت به تسمه های نوردی قرار می گیرد.

آهن آریا

مجموعه آهن آریا در ابتدا فعالیت خود را در زمینه بازرگانی انواع آهن ‎ آلات ساختمانی و صنعتی آغاز کرد. این مجموعه همواره در طول سالها فعالیت خود توسعه مستمر، کارآفرینی و رضایت مشتریان را از اهداف اصلی خود قرار داده است.

همچنین این مجموعه در سال ۱۳۹۹ در کنار کار بازرگانی، شرکت لوله‎ های دقیق آسیا کران (سهامی خاص) با سرمایه‎ گذاری بخش خصوصی را تاسیس کرد.

اطلاعات تماس

بندرعباس، شهرک صنعتی خلیج فارس

021-۴۴۳۷۵۶۹۲

۰۹۰۳۳۰۳۰۷۱۵-16

 

تمامی حقوق این وبسایت برای آهن آریا محفوظ می باشد .

2021 ©

طراحی و توسعه توسط : کادوس